top of page

Міжнародна короткометражна програма 2022

Ценеру / Zenerù

Режисер: Андреа Грасселлі / Andrea Grasselli
Країна: Італія / Italy

Поетичний зв’язок між стародавнім ритуалом Ценеру та життям пастуха-відлюдника Фламініо змушує нас задуматися про межу між свійськими та дикими тваринами, між відомим і незнаним. Наприкінці зими витривалий пастух Фламініо матеріально та духовно готується до приходу весни за допомогою щоденних ритуалів. Він використовує ті знаряддя праці, які сам зробив для себе. Фламініо зрушує та засіває землю, стриже овець і шиє вовняний костюм на новий сезон. Громади долини проганяють зиму коров’ячими дзвіночками та багаттям за допомогою ритуалу Scasada dol Zenerù, який вплітається в історію життя пастуха як казковий елемент, що спирається на пам’ять предків. Завдяки тісному зв’язку з природою Фламініо відчуває, що настав момент закликати громаду діяти, та починає ритуал.

Хоробра / Brave

Режисер: Вільмарк Вал / Wilmarc Val
Країна: Франція (про Гаїті) / France (about Haiti)

У цьому документальному фільмі розповідається про смерть Мамбо, гаїтянської жриці вуду. Згідно зі звичаєм її діти мають віддати шану божеству, якому вона служила. Моїй мамі пора повертатися додому, щоби провести цей ритуал на честь моєї покійної бабусі.

Повільно / Polepole

Режисер: Андреа Гатопулос / Andrea Gatopoulos
Країна: Греція (про Занзібар) / Greece (about Zanzibar)

Сентиментальна одіссея про ілюзії та упередження європейця, який їде жити на Занзібар, розкривається через його листи до коханої жінки в часи, коли глобалізація та масовий туризм стають потрясінням для тропічного острова, змінюючи його, жителів і самобутню культуру.

Начунема. Суд над Раміро / Nachunema. Ramiro´s trial

Режисер: Хосе Франциско Лара, Ана Хільда Вера / José Francisco Lara, Ana Hilda Vera
Країна: Мексика / Mexico

Молоді представники Рарамурі ведуть двобій на полі, де дозріває врожай (Нуево-Касас-Грандес, штат Чіуауа). Як наслідок, один із них важко поранений, а інший, Раміро, заарештований. Документальний фільм розповідає про те, як відбувався судовий процес, і про те, як суддя ухвалив рішення на користь корінного населення Рарамурі. Це був перший такий випадок у Чіуауа.

Тімкат / Timkat

Режисер: Іко Коста / Ico Costa
Країна: Португалія (про Ефіопію) / Portugal (about Ethiopia)

Тімкат – свято в пам'ять про хрещення Христа в річці Йордан для порятунку всього людства. "Ті, хто не хрестяться щороку, не зможуть досягти Царства Небесного.

Чоловічі історії / Tails of men

Режисер: Анантакрішнан Піллай, Моніка Бустаманте, Ботон Пушок, Шарлотта Мюллер / Ananthakrishnan Pillai, Monica Bustamante, Boton Pushok, Charllote Muller
Країна: Угорщина / Hungary

Які таємниці приховують чоловіки за своїми вусами? Це захоплення безглузде, дивне? Відповіді на це питання шукає «Tales of Men», досліджуючи культуру чоловіків-угорців. Виявляється, вуса – не просто чоловіча принада. З ними насправді багато-що пов'язано, зокрема: стать, ідентичність, індивідуальність кохання тощо. «Tales of Men» – короткометражний документальний фільм, знятий у сільській місцевості Угорщини міжнародною командою режисерів.

Дівчина-кочівниця / Nomad Girl

Режисер: Рухолла Акбарі / Rouhollah Akbari
Країна: Іран / Iran

Усупереч поглядам і традиційним уявленням про жіночий спорт дочка одного з кочових племен досягає значних успіхів у боксі. Отже, є нагода змінити погляди родин із цього району і заохотити дівчат відвідувати навчальні заняття в «Чорному наметі» кочівників.

Дух місця / Spirit of Place

Режисер: Алі Алганім / Ali Alghanim
Країна: Саудівська Аравія / Saudi Arabia

Виявляється, що не лише людина, але й місце має душу. Спогади, історії та казки, що зберігають стіни місця

Біла невістка / White Daughter in law

Режисер: Боян Дакіч / Bojan Dakić
Країна: Сербія (про ромів) / Serbia (about Roma)

Документальний фільм “Біла невістка” є частиною телесеріалу “Всесвіт рома”. Фільм - результат дослідження бажаних і небажаних моделей поведінки ромської громади на території Воєводини. До вісімдесятих років минулого століття змішані шлюби в ромській громаді були категорично заборонені, на них накладалося табу. Однак побутував міф про білу жінку та чорного чоловіка. Божидар і Сюзана були першими, хто втілив цей міф у життя, вони, усупереч традиції, боролися за своє кохання. Опісля шлюби між ромами та неромами стали більш поширеними та прийнятними.

Кебрадилья / La Quebradilla

Режисер: Віктор Вільєгас / Víctor Villegas
Країна: Чилі / Chile

У фільмі «Кебрадилья» показано, як під впливом торгівлі перетинаються люди, речі й емоції. У ледь помітній ущелині майже на кілометр простягнувся міський ринок просто неба, який розвивається в суперечках і конкуренціях.

Фронт / Front

Режисер: Діна Углешич / Dina Uglešić
Країна: Хорватія / Croatia

Цей фільм розповідає про трьох, здавалося б, різних чоловіків. Тома, Валентин і Ненад — приятелі, яких об’єднує не лише багатолітня дружба, але й двадцятирічна участь у незвичайному таємному фронті.

Я прагнув знати, хто я / I wanted to know who I am

Режисер: Антоніо Алейхо / Antonio Aleixo
Країна: Португалія / Portugal

У 2021 році режисер Антоніо Алейхо відкрив скриньку Пандори. Одинадцять годин фільму «Super 8», записаного його дідусем і бабусею, – це сімейна хроніка, у якій висвітлюються перипетії життя родини. Після перегляду цього катарсисного документального фільму головний герой задумується про коріння та гілки свого роду. Звідси й назва.

Дурадо / Dourado

Режисер: Маркс Брага / Marx Braga
Країна: Бразилія / Brazil

Левовий тамарин золотий ("золота мавпа") є одним із найбільш символічних видів бразильської фауни: від домашньої тварини до символу боротьби за збереження біорізноманіття. Історія тамарина, що походить з Атлантичного лісу в Ріо-де-Жанейро, переплітається з історією самого лісу та історією Бразилії.

Едерлезі: прихід весни в околицю / Ederlezi: Spring Comes To The Neighborhood

Режисер: Неслі Озалп Тунджер, Юнус Тунджер / Nesli Ozalp Tuncer, Yunus Tuncer
Країна: Турція / Turkey

Цей фільм є першим із документальної трилогії «Едерлезі». Тисячі людей з усього міста атакують район Тенекелі, куди ніхто не хоче заходити 364 дні на рік. Едерлезі – день, коли відзначається прихід весни, є найважливішим для ромського народу. Це єдиний день у році, коли зникають стіни між ромами та іншими верствами суспільства.

Зірка полину / The Wormwood Star

Режисер: Аделіна Борець / Adelina Borets
Країна: Україна / Ukraine

«Зірка полину» — 14-хвилинний документальний фільм про вибір і цінності. У фільмі показано село Малі Кліщі, засноване ще в 1790 році. У 1972 році тут було 200 дворів і 530 жителів. Однак через радіоактивне забруднення мешканці села були відселені. 21 червня 1991 року обласна рада зняла село з обліку. Сьогодні в Малих Кліщах залишилося лише двоє жителів. Головні герої фільму – мати та син – Ніна (79 років) та Олександр (62 роки). Попри те, що багато років живуть разом, вони не знаходять спільної мови. За право залишитися у власній домівці вони заплатили найвищу ціну – самотність.

Іду сам / Going Alone

Режисер: Рафаель Шанц / Raphael Schanz
Країна: Німеччина / Germany

Щороку берлінська влада хоронить від п’яти до десяти відсотків усіх померлих жителів міста через неможливість відшукати родичів. Цю сумну місію зазвичай самотужки виконує гробар Бернд Саймон. Однак іноді з’являються ще й інші, які прощаються з покійниками по-своєму. Документальний фільм-спостереження про гробокопача, який насправді хотів стати артистом, химерний портрет міста та дзеркало того, як ми ставимося до смерті, трауру та вшанування пам’яті.

Коли ріка стає кордоном / When a River Becomes a Border

Режисер: Робі Лайо / Robi Layio
Країна: Камерун / Cameroon

Стрічка показує штучність і крихкість кордону між Камеруном і Чадом, який пролягає по річці Шарі. Люди, що живуть обабіч її берегів, вільно пересуваються туди-сюди й послуговуються цими соціально-етнічними коридорами, щоб проникати в обидві країни та використовувати усі можливості, що відкриваються перед ними. Головна героїня фільму – студентка університету в Чаді Вальдіга, яка, як і багато інших у цьому регіоні, веде життя по обидва боки річки.

bottom of page